Translating…
promocje.kolobrzeg.pl
N 54° 11' 11"
E 15° 33' 29"

lub

N 54.1864°
E 15.5581°
Zobacz również
Moto-części Łuczak
Moto-części Łuczak
Poszukujesz części do swojego samochodu? Tutaj zapewnimy ci profesjonalną obsługę oraz dostęp do części znanych i renomowanych firm. Nasz sklep zapewni klientom natychmiastowy dostęp do potrz...
więcej
Ceny od 1zł
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
Pomnik ma formę modernistyczną i mieści się przy nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin, który specjalizował się w monumentach upamiętniających martyrologię narodu Polskiego. Autorstwa Tołkina są m.in. pomniki ofiar nazizmu na Majdanku, w Stutthofie, czy na warszawskim Pawiaku.

Odsłonięcie pomnika odbyło się 3 listopada 1963.

Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu – nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski.
Mapa
GSP.KOLOBRZEG.PL on Facebook