Farba w iPhone’ach 7 odpada?

Wielu użytkowników iPhone’ów 7 skarży się, że ich smartfonów odpada farba. Fakt ten niekorzystnie wpływa na estetykę telefonu, a także sam proces użytkowania.

Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy są to pojedyncze problemy, czy też kwestia jest poważna i dotyczy znacznej ilości smartfonów. Niepodważalny jest jednak fakt, że problem istnieje – najlepszym tego dowodem jest kilkanaście wpisów umieszczonych przez użytkowników iPhone 7 na oficjalnym forum Apple. Na odchodzącą farbę skarżą się użytkownicy iPhone’ów 7 w kolorze czarnym matowym.

Farba najczęściej odpada w bezpośrednim sąsiedztwie przycisków służących do regulacji głośności, w okolicach dolnego głośnika, a także na dolnej i górnej krawędzi. Zdarzają się również sytuacje, gdy farba odchodzi z tylnej części obudowy, pozostawiając znacznej wielkości białe plamy. Zdaniem niektórych użytkowników, problem pojawia się nawet w miejscach, które przez cały czas są chronione poprzez etui.

Niektórzy użytkownicy po zgłoszeniu problemu do firmy Apple otrzymali odpowiedź, że odpadająca farba to niewielkie wady natury kosmetycznej, nie wpływające bezpośrednio na jakość użytkowania, a tym samym nie objętych umową gwarancyjną.

Do tej pory nie ma jednak oficjalnego stanowiska firmy Apple w przedmiotowej kwestii.

W rzeczywistości problem nie jest nowością. Podobne skargi można było usłyszeć wcześniej od użytkowników iPhone’ów 6 i 6s. Problem z odpadającą farbą mieli również użytkownicy iPhone’a 5 w kolorze Back & Slate. Jak stwierdził Phil Shiller, każdy produkt wykonany z aluminium ma prawo się rysować, ponadto może z niego schodzić farba i jest to jak najbardziej normalny i naturalny proces.

W oficjalnych ostrzeżeniach firmy Apple można znaleźć ostrzeżenie, że iPhone 7 w kolorze onyksu (jet black) jest przede wszystkim podatny na zarysowania, dlatego też Apple zaleca korzystanie z etui w przypadku tego właśnie smartfona. Nie ma jednak żadnej wzmianki o modelach w innych odcieniach.

Jeden z użytkowników iPhone’a 7 postanowił udać się do salonu Apple, jednakże tam usłyszał, że są to wyłącznie „uszkodzenia kosmetyczne”, których nie obejmuje umowa gwarancyjna. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, na ile poważny jest ten problem i ilu użytkowników faktycznie dotyczy. Istnieje możliwość, że problem obejmuje wyłącznie określoną partię smartfonów. Apple do tej pory nie skomentowało zaistniałej sytuacji.

Wiadomo jednak, że nie jest to pierwsza sytuacja, gdy użytkownicy smartfonów z iOS w kolorze czarnym skarżą się ma tego typu problemy. Podobnie było w przypadku iPhone’ów 5 z 2012 roku. Sytuacja z iPhone’ami 5 sprawiła, że Apple zrezygnował z koloru czarnego, zastępując ten odcień gwiezdną szarością. Nowy kolor okazał się mniej problemowy, jednakże w roku 2016 zniknął z palety, powróciły natomiast problemy.