Nowości jest naprawdę sporo – iOS 8 oficjalnie

iOS 8 zaskakuje pomysłowością i funkcjonalnością. Na pierwszy plan wśród innowacyjnych rozwiązań wysuwa się ulepszone centrum powiadomień, które – w założeniu twórców – powinno być w pełni interaktywne. Dzięki wprowadzonym zmianom możliwe będzie m.in. odpisywanie na wiadomości z poziomu wysuwanego panelu, jak również interakcje z aplikacjami bezpośrednio z ekranu blokady. Bardzo praktyczną i funkcjonalną zmianą na płaszczyźnie interfejsu jest – bez wątpienia – możliwość dodawania listy ulubionych kontaktów. Wspomniana lista jest dostępna na tym samym ekranie, co przełącznik kart aplikacji. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk Home i wybrać kontakt, do którego użytkownik zamierza zadzwonić lub wysłać wiadomość tekstową.

Przydatne ulepszenia w znacznej ilości

Bardzo interesująco prezentuje się również nowe Spotlight, w którym pojawiły się znacznie rozszerzone opcje wyszukiwania. Rozwiązanie to pozwala na przeszukiwanie programów, POI oraz piosenek – warto podkreślić, że w przypadku tych ostatnich działanie to dotyczy nie tylko pamięci telefonu, ale także bazy sklepu iTunes. Spotlight umożliwia ponadto podawanie danych ze stron internetowych, w tym z popularnej Wikipedii.

Widoczną i znaczącą zmianą będzie z pewnością nowa klawiatura QuickType. Nietrudno się domyślić, że narzędzie to będzie oferować zaawansowane podpowiedzi, które w znaczny sposób przyspieszą wprowadzanie tekstu. Nowa klawiatura – podobnie jak SwiftKey, Swype czy WordFlow – w inteligentny sposób będzie zapamiętywać nawyki pisania użytkownika, czyli najczęściej używane słowa. Ciekawostką z całą pewnością będzie możliwość oferowania podpowiedzi bazujących na kontekście ostatniej konwersacji. Niestety, w przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej rozwiązań typu QuickType, w najbliższym czasie rozwiązanie to nie będzie obsługiwało języka polskiego.

Interesujące zmiany pojawią się również w zakresie aplikacji służących do wysyłania wiadomości, czyli tzw. Messages. Wspomniana aplikacja zostanie wzbogacona o możliwość indywidualnego nazywania wątków podczas rozmowy w grupie, jak również dodawania/usuwania użytkowników z konwersacji. Każdy rozmówca w dowolnym momencie będzie mógł opuścić konwersację lub dodać konkretne restrykcje, korzystając w tym celu z połączenia z Do Not Disturb.
Ponadto dostępna będzie opcja lokalizowania rozmówców na mapie, jak również dzielenia się wspomnianą lokalizacją.

Godny uwagi jest także Tap to Talk, dzięki któremu program został wzbogacony o możliwość nagrywania notek głosowych, krótkich filmików oraz wykonywania zdjęć w czasie konwersacji oraz ich szybkie wysłanie do rozmówcy za pomocą prostego gestu.

Polecany serwis iPhone 6 plus!